Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Co hledáte?

Ata karnety

 

 

Vážení klienti,

dovolujeme si Vás informovat, že Hospodářská komora České republiky (HK ČR) jako záruční a vystavující organizace mezinárodního záručního řetězce karnetů ATA v ČR se připojuje k procesu digitalizace karnetů ATA reprezentovaným mezinárodní obchodní komorou (ICC), který postupně povede až k používání elektronického karnetu ATA v mobilní aplikaci. Prvním krokem digitalizace v souladu s podmínkami ICC je od 1.1.2023 zasílání on-line dat o karnetech ATA do systému ICC. Tato skutečnost si vyžádá změny při podávání žádosti o karnet ATA i v procesu vystavování karnetů ATA.

HK ČR vyvinula informační systém, který ji umožňuje zasílat požadovaná data do systému ICC v souladu s bezpečnostními podmínkami o ochraně údajů, který začala od 3. 1. 2023 používat.

Výhodou nového systému pro Vás je, že Vám šetří čas k získání karnetu ATA, protože nově Vám tisk karnetů ATA zajišťují komory a Vy nebudete muset nejdříve osobně navštívit komoru pro získání formulářů a následně do nich tisknout.

Z výše uvedeného důvodu žadatelé o karnet ATA vystavujícím komorám pro vystavení karnetu ATA musí předkládat elektronicky kromě nové žádosti o karnet ATA také seznam dočasně vyváženého zboží v elektronické podobě (vhodné je zaslat také vyplněnou šablonu pro tisk).
Upozorňujeme, že s použitím nového systému přecházíme na jiný způsob číslování položek zboží vyžadovaný systémem ICC, který nově bude zohledňovat počet ks. Např. (1-2, 3-8,9,10, 11-12 atd).

V průběhu roku 2023 pro Vás plánujeme spustit Portál služeb, přes který si budete moci o karnet ATA požádat plně elektronicky.

Žádosti o karnety ATA vyřizujeme pouze po předchozí telefonické nebo e-mailové dohodě v úředních hodinách do 2 pracovních dnů po doložení všech podkladů.
Žádosti o 3 a více karnetů ATA budou zpracovány po dohodě, zpravidla do 5 pracovních dnů. 

 

Karnet ATA je mezinárodní celní dokument, který umožňuje dočasné vyvezení zboží osvobozené od cla a daní. Tento dokument můžete použít pro obchodní vzorky, zařízení potřebná pro výkon povolání, vědeckovýzkumný materiál nebo pro prezentační nabídku na různých veletrzích a výstavách ve zhruba šedesáti zemích světa.

Komu je určen

Karnet ATA je určen všem podnikatelským subjektům v České republice, kteří chtějí snadno, rychle a levně dočasně vyvážet a prezentovat své zboží v zahraničí.

Co přináší

 • šetří finanční prostředky a čas (skutečná úspora se odhaduje nejméně na 1 % hodnoty zboží krytého karnetem ATA, při dočasném vývozu a dovozu zboží krytého karnetem ATA se neskládá v zemi dočasného dovozu celní jistota v devizách),
 • zajišťuje rychlé celní odbavení,
 • zajišťuje snadnou manipulaci s vyváženým zboží.

Omezení použití karnetu ATA

 1. časové – doba platnosti karnetu je maximálně 1 rok od data vystavení, celní úřady mohou dobu    platnosti přiměřeně zkrátit
 2. územní – karnet lze použít jen ve smluvních zemích, kterých je v současnosti 78
 3. věcné – karnety ATA kryjí dočasný vývoz a dovoz především těchto předmětů
  • zařízení potřebná pro výkon povolání (mimo zařízení určená pro stavební a zemní práce)
  • obchodní vzorky
  • zboží určené k vystavení nebo použití na výstavách a veletrzích
  • vědecko-výzkumný materiál

Karnet ATA nelze použít na předměty vyvážené k opracování, opravám, na spotřební zboží a zboží k prodeji.

 

Bližší informace:

https://www.komora.cz/obchod-a-sluzby/karnety-ata/

 

 

 

 

 

Kontaktní informace

Jitka Binarová - Zlín

Úřední hodiny: pondělí–pátek 8:00 – 11:30, 13:00 – 14:30 (v pátek do 14:00)
Tel.: +420 723 046 476, email: info@khkzk.cz

Alena Dvorská - Valašské Meziříčí

Úřední hodiny: úterý, čtvrtek: 9:00 - 14:00, mimo úřední hodiny dle telefonické domluvy
Tel.: + 420 776 622 045, email: dvorska@khkzk.cz